53 posts categorized "marketing"

12/11/2015

Fake audience

Pokud se nechcete umazat a dáváte přednost uhlazeným a dlouhodobě udržitelným postupům, raději dál nečtěte. Vaše nažehlená košile by se mohla znečistit. Nikdy nevíte, co skrze díru v porušených podmínkách využívání Facebookové reklamy na Vás vyteče za sajrajt.

Po undergroundu PPC reklamy Facebook pěkně jde, a je to dobře. Nejdříve na jaře 2015 zatrhl cílení na uživatele podle jejich identifikačního čísla a nedlouho poté i cílení podle Facebook adresy. Pro ty z Vás, kdo nevíte, o co jde, jenom stručný popis. Facebook do jara umožňoval cílit na konkrétní uživatele podle jejich profilu na Facebooku. Prakticky nebylo nic jednoduššího, než si stáhnout třeba seznam lidí konkurence a pak zacílit reklamu přímo na ně. Doslova jste mohli přetahovat zákazníky z hospody na jedné straně ulice do druhé nebo lákat účastníky sousedovy hlučné oslavy do blízkého klubu a následně se v klidu vyspat. S tím je utrum, protože dnes musíte disponovat osobní emailovou adresou uživatele, abyste naň mohli pustit reklamu. Pokud se necítíte ani teď pohoršeni, následující odstavec to možná spraví.

Hornik

Co teď? Co když chci třeba někomu ukradnout fanoušky anebo kamarády? Technicky je stále možné si opatřit identifikační číslo nebo url adresu jakéhokoliv uživatele Facebooku. Lidé na Facebooku mají zároveň jednu typickou vlastnost, a sice že volitelnou adresu svého profilu často tvoří podobně jako svou emailovou adresu. Co to znamená?

Znamená to, že pokud si vezmete něčí adresu profilu a uděláte z ní email, je slušně pravděpodobné, že se trefíte. Prostě k url adrese profilu typu „https://facebook.com/j.novak“ zkoušíte přiřadit emaily, tedy: [email protected], [email protected], [email protected] atd. Vygeneruje se tak opravdu dlouhý seznam adres, ručně to ani nezkoušejte.  Většina z nich nebude vůbec existovat a část také bude patřit někomu úplně jinému. S jistou pravděpodobností se ale trefíte.

Vyzkoušel jsem. Vytvořil jsem si seznam mailů z profilů českých fanoušků Airbnb. Voilá, a překryv s Airbnb je … 80 %.

Jan Schmid

30/09/2015

Čím méně fanoušku, tím lépe

Často způsobujeme překvapení, když značky konfrontujeme s reálným profilem jejich fanouškovské základny. Historie aktivit českých značek na Facebooku přitom bývají podobné.

  • Na začátku bylo uvědomění, že by bylo dobré také být na Facebooku, když je tam tolik lidí a zákazníků.
  • Jenže co pak dál? Stránka buď nikoho nezajímala, nebo aspoň odezva jejích aktivit nesnesla srovnání s tradiční ATL komunikací, která přece oslovuje sta tisíce a miliony zákazníků.
  • Musíme proto někde sehnat fanoušky. Budeme mít hodně fanoušků, budeme mluvit k hodně lidem. Přichází zlatá éra klikacích soutěží, různých zbytečných aplikací a stránek typu Miluju vstávání, mazlení, pivo atd., které fanoušky prodávaly.
  • Stránka značky má tedy fanoušky, ale ke zděšení marketingového oddělení je vůbec nezajímá, co stránka na Facebooku říká. K čemu nám tedy jsou fanoušci? Logický vývod zní, nejde o fanoušky ale dosah naší komunikace (reach).

 

Toxic3

 

  • A tak přichází další zlatá éra, tentokrát ladění postů. Postujte v pět večer, nejlépe v úterý, přidávejte fotografii, dosah Vašeho postu se zvedne o 3 procenta, když přidáte na konec vykřičník a dokonce o 4,3 %, když otazník. Sledujte, které Vaše posty získávají nejlepší odezvu a podle nich uzpůsobte svou ostatní komunikaci.
  • Značky se tak naučily udržovat jakž takž přijatelnou míru zásahu, kterou jim Facebook postupně nemilosrdně snížil na jednotky procent. Navíc se ukázalo, že aby si značka zachovala přijatelný dosah, musí k té amorfní základně svých fanoušků mluvit o lecčems, hlavně ne o sobě.

Pro komunikaci na Facebooku hned z několika důvodů platí, že čím méně fanoušků, tím lépe.

Chcete-li, aby Vaší značce stránka k něčemu byla, nebojte se nevhodné fanoušky škrtat. Čím méně má stránka fanoušků, tím proporciálně vyšší je neplacený dosah jejích postů. Zamýšlejte se, komu je konkrétní post určen a omezte jeho dosah na určitou skupinu. Zkuste svou komunikaci na Facebooku cílit na ty, kdo přirozeně navštěvují Vaše webové stránky. A hlavně, nespoléhejte se na Facebook, jeden zákazník, který Vám svěří svůj email, vydá za spousty lajků.

Jan Schmid

LK a TW

09/01/2015

Chcete růst? Hackujte

Facebook, Twitter, LinkedIn, Dropbox, Airbnb patří mezi služby, které základ svého růstu opřely o tzv. growth hacking.

Mezi startupy v Sillicon Valley slovo marketing zkrátka nevystihuje přístup, jakým se snaží nové služby prosadit. Growth hacking označuje kombinaci marketingu a programování a growth hackeři, napůl programátoři - napůl marketéři, hledají finančně nenáročné inovativní alternativy k tradičnímu marketingu, které mají vést k raketovému růstu počtu uživatelů a tedy i tržeb. Obvykle využívají sociální média či virální marketing ale hlavní strategie růstu spočívá v přímé integraci vlastní služby do již existujících „velkých“ zavedených služeb.

Přesně takto popisuje Andrew Chen rychlý růst Airbnb, služby, která spojuje majitele bytů a domů s cestovateli hledající alternativu k hotelům. Místo aby Airbnb od nuly budovala síť inzerentů, prostě se stala službou přímo napojenou na Craigslist. Bez jeho souhlasu. Airbnb pouze nabídla větší komfort prohlížení jednotlivých nabídek ubytování obsažených v Craigslist a automatické vkládání nabídek z Airbnb na Craigslist.

Nastroje

Jak může být growth hacking účinný, jsme si zkusili sami.

Dlouhodobě hledáme nové kandidáty na respondenty přes různé zdroje včetně Facebooku. Úspěšná konverze z uživatele, kterému se zobrazí naše reklama, na ověřeného respondenta je ovšem mizivá. Je tomu tak zkrátka proto, že panel respondentů potřebuje jednak velmi různorodé skupiny respondentů, zároveň ale tyto různorodé potenciální uživatele musí spojovat chuť vyplňovat dotazníky.

Pokud by ale existovala jasně určitelná skupina uživatelů Facebooku, která má o členství v našem panelu respondentů zájem, celý proces by se mohl výrazně zlevnit a zrychlit.

Existuje, jsou to přirozeně uživatelé jiných panelů. A tak jsme navštívili stránky jiných panelů a začali scrapovat jejich fanoušky. Podařilo se nám automatizovaně posbírat přibližně 7000 uživatelů. Ne že bychom v dalším kroku pozvali fanoušky ostatních panelů k nám.  Ani nemusíme. Když už máme takto rozsáhlý seznam, Facebook sám automatizovaně vybere ze svých uživatelů skupinu jiných, kteří se vnějšími znaky co nejvíce podobají námi zadanému seznamu. Vytvořil tedy publikum, které sice nezahrnuje fanoušky jiných panelů, ale z hlediska dalších znaků je jim co nejvíce podobné. Až tyto „podobné uživatele“ jsme pak reklamou začali zvát k registraci.

 Pojďme si zrekapitulovat, co se vlastně stalo:

  • využili jsme data, která nejsou naše, pro která nemáme svolení je používat,
  • využili jsme práci a úsilí někoho jiného, dokonce konkurence,
  • posbírali jsme data způsobem, kterému se Facebook, jako velká zavedená služba, brání,
  • a využili je pro rozvoj vlastního nástroje.

Nárůst úspěšnosti konverze odpovídá tomu, že se jedná o growth hacking:

Graf

Honza Schmid

Profilovy obrazek2

[email protected]

21/05/2014

Instantní crowdsourcing

Hledáte název pro nový produkt, nebo novou službu? Kvalikvant.cz umožňuje instatní crowdsourcing. Crowdsourcingový dotazník je krátký a vy ho ani nemusíte sami celý vytvářet - stačí, když si dotazník zkopírujete ze vzorových dotazníků a změníte Váš text.  Link na vzorový dotazník je zde.

Jasnou přidanou hodnotou Instatního crowdsourcingu je jeho interaktivní podstata: respondenti neposkytují jen svoje nápady, ale zároveň hodnotí i nápady ostatních respondentů a jsou nápady ostatních inspirováni k dalším nápadům. Instantní crowdsourcing tak odráží dynamiku diskusních skupin a brainstormingových workshopů. 

Pro instantní crowdsourcing lze využít panel respondentů Kvalikvant, nebo můžete přímo oslovit i vaše vlastní zákazníky. Kromě jasné výhody, tj. generování nového názvu, claimu, nebo tvůrčí myšlenky, má instatní crowdscourcing potenciál zatáhnout vaše zákazníky do hry a přiblížit je vaší značce, nebo produktu. 

Zde je krátký průvodce dotazníkem Instatního crowdsourcingu, včetně podrobného návodu na to, jak dotazník sestavit: 

 

26/03/2013

Fanzoom, pozorování skutečných zájmů ...

Když chceme v životě někoho skutečně poznat, neptáme se na jeho věk, region, postoje nebo počet členů v domácnosti. Více se dozvíme o člověku z toho, jakou hudbu poslouchá nebo co ho rozesměje.

Ve výzkumech jako bychom se neuměli lidsky ptát, co poslouchají zákazníci za hudbu nebo jaké jídlo mají rádi a který vtip je v poslední době opravdu rozesmál.

Proto nás baví nástroj, který jsme nedávno vyvinuli, Fanzoom. Fanzoom je společník, který skupině uživatelů, třeba fanouškům určité značky, bedlivě naslouchá a zjistí, co je zajímá. 


29/01/2011

Panáčkování

216btmjxgqL
Lego jede. Děti si mění ve školách a školkách Lego figurky, kterých koupíte několik v balíčku za 50Kč. Když se nad tím zamyslíte, tak vlastně nejede Lego jako kreativní stavebnice, ale Lego panáčci. Dětem - mým a jejich kámošům - když je pozoruju, nejde o složitou stavebnici Bradavic, ale o Harryho a Valdemorta, kteří můžou bojovat pod gaučem, na posteli, nebo na kuchyňské lince. Stavebnice (cca 8000Kč) jsou často moc složité, víc efektní a míň kreativní a vlastně jich netřeba, zato figurky (á 15Kč?) třeba jsou. Jedna známá na to přišla a kupuje ty vzácnější Lego figurky z US přes eBay, i s "shipping a handling" to je zlomek ceny celé stavebnice. 

Stavebnice, jogurt, čokoláda kolem Kinder vajíčka jsou zbytné záležitosti kolem panáčků. Díky panáčkům takové zbytnosti spíš prodám, ale bez panáčků pak už nikdy nebo hodně těžko.

 

26/01/2011

Bezdéčkový marketing

Tumblr_lfjscqYAYT1qa79lmo1_1280

Zdroj: http://scarketing.blogspot.com/2011/01/advertising-advice-from-homeless.html

22/01/2011

Všechno už bylo objeveno

Light_bulb_Edison  

Všechno, co mohlo být objeveno, už objeveno bylo, řekl údajeně Charless H. Duell z U.S. patentového úřadu v roce 1899. Byla to určitě silná slova tehdy a byla by silná i dneska. Je ale pravda, že objeveno už toho bylo v roce 1899 dost a v roce 2011 už toho bylo objeveno fakt hodně. 

Hodně toho bylo objeveno zvlášť pokud jde o Internet a o sociální sítě. A přece se pořád objevuje objevené. Digitální agentury nabízejí klientům nové interaktivní weby a  diskusní fóra, kam budou zaručeně chodit lidi a diskutovat. Nakonec na takové diskuse nechodí nikdo, nebo jenom lidi, kteří si stěžují, že ještě nedostali mluvící otvírák na pivo, který byl hlavní cenou spotřebitelské soutěže v roce 2008. Klient zaplatí statisíce za to, co by měl zadarmo, kdyby značku posunul tam, kde už lidi skutečně jsou (ano, zejména na Facebook) a nesnažil se pro diskusi a interakci vytvářet prostředí, které bude sice vlastnit, ale které  bude jinak umělé a prázdné.

V době pana Duella by byl nesmysl snažit se soupeřit s Edisonem ve vývoji žárovky, pokud jste třeba šili boty. Žárovku nebylo a není třeba objevovat,  bylo a je třeba žárovku využít - v případě ševce  tak, že si ní posvítí na svoje kopyto.

Stejně nesmyslné jako vymýšlení nové žárovky před dvěma sty lety, je výmýšlení a vytváření nových Facebooků v roce 2011.

Ve světě, kde je Internet součástí každodenního života a kde toho existuje víc, než dokážeme využít, jsou "digitální agentury" zbytečné. Digitální agentury buďto zaniknou nebo se stanou "prostě agenturami", které kombinují a spojují to, co existuje tak, aby vzniklo něco nového - ne nová sociální síť, ale nová myšlenka. 

29/12/2010

Racionalizace a sex

Dialog z filmu Big Chill:

"Racionalizace je důležitější než sex."

"Nic není důležitější než sex"

"Jo? Zkusils někdy přežít tejden bez dobrý racionalizace?"

Když racionalizujeme, snažíme se zdůvodnit naše chování, které je pro nás samotné nepřípustné, problematické, divné, nevysvětlitelné. V oblasti značek se racionalizace často týká zdůvodnění preference značek pomocí racionálního zdůvodnění, ačkoli je ve skutečnosti tato preference způsobena emocemi, které k dané značce cítíme. 

Základní chybou je braní racionalizace za bernou minci a když mi zákazník ve výzkumech říká, že můj jogurt, pivo atd. chutná hůř než konkurenční jogurty (a já vím - a to je důležité - že můj jogurt je stejně dobrý jako konkurenční jogurt!), tak mu začnu tlouct do hlavy, že moje pivo má skvělou chuť místo toho, abych se věnoval budování značky. Téhle chyby se dopouštím ve chvíli, kdy si - stejně jako můj zákazník - nechci připustit, že jsme racionalizující bytosti ovládáné emocemi. 

 

15/08/2009

Tekutě, plynule, snadně a hladce

 

Zygmunt Bauman používá v knize Tekutá modernita "tekutost" jako metaforu pro evoluci modernity: v postmoderní, tj. v naší tekuté době se rozpouštějí moderní vazby a struktury (např. racionální právo, idea "spravedlivé společnosti",  fordovská továrna apod.). Diktát "lidských práv" rozpouští, ve jménu individualizace, všechny hranice a stará omezení našich osobních svobod, včetně omezení svobody výběru - výběru zboží, víry a vlastní identity. 

Marketing klouže po povrchu těchto hlubších změn, kde proměňuje pevné v kapalné, ve snadné a ve více rychloobrátkové. Někdy doslova: když rozpouští "pevné" ovoce ve smoothies a jogurty v jogurtové nápoje. Častěji méně doslova -  vnášením stále rychlejších drobných změn (tzv. inovace) a ducha rychloobrátky do kategorií, kde kvalita kdysi bývala interpretována jako odolnost zboží vůči zubu času a proměnou strnulých služeb (bankovnictví, komunikace atd.) ve služby, které budou plynout a téct hladce (a poněkud příliš všudypřítomně) ve všech našich přístrojích, implantátech a hračkách.