8 posts categorized "komunikace"

08/04/2017

Branding vs. meaning

Skvělé by bylo účastnit se prezentace výzkumu, který klientovi dodal kuráž schválit soudruhům z agentury tento propagační materiál. Soudruh z výzkumné agentury zřejmě závěrem svého projevu, při přátelském sektání v budově nadnárodního koncernu, s potěšením přítomným sdělil, že reklama má nejen vynikající branding (index 146, protože se Pepsi objevuje ve spotu asi 15x, on i off trade, a do určité míry, jak soudruh zdůraznil, hraje Pepsi i roli "creative magnifier", viz. famózní finální scéna), ale má i skvělý engejdžment, díky suprové muzice, celebritce a armádě multikulti svazáků. Soudruzi poděkovali a spokojeně se rozešli do svých kanceláří, s dobrým pocitem, že spoluvytvořili něco cool, sexy, mladého a krapet edgy, ale ne zas tak moc edgy, vždyť mají záda krytá procenty a indexy.

Ten soudruh z výzkumu by byl frajer, kdyby se ve dveřích zastavil jako Colombo, podrbal se na hlavě, a dodal, že branding a engejdžment sice super, ale jinak, že tohle dílo je vypasená svazácká lež, která každým shlédnutím tluče hřebík značce do rakve. 

30/09/2015

Čím méně fanoušku, tím lépe

Často způsobujeme překvapení, když značky konfrontujeme s reálným profilem jejich fanouškovské základny. Historie aktivit českých značek na Facebooku přitom bývají podobné.

  • Na začátku bylo uvědomění, že by bylo dobré také být na Facebooku, když je tam tolik lidí a zákazníků.
  • Jenže co pak dál? Stránka buď nikoho nezajímala, nebo aspoň odezva jejích aktivit nesnesla srovnání s tradiční ATL komunikací, která přece oslovuje sta tisíce a miliony zákazníků.
  • Musíme proto někde sehnat fanoušky. Budeme mít hodně fanoušků, budeme mluvit k hodně lidem. Přichází zlatá éra klikacích soutěží, různých zbytečných aplikací a stránek typu Miluju vstávání, mazlení, pivo atd., které fanoušky prodávaly.
  • Stránka značky má tedy fanoušky, ale ke zděšení marketingového oddělení je vůbec nezajímá, co stránka na Facebooku říká. K čemu nám tedy jsou fanoušci? Logický vývod zní, nejde o fanoušky ale dosah naší komunikace (reach).

 

Toxic3

 

  • A tak přichází další zlatá éra, tentokrát ladění postů. Postujte v pět večer, nejlépe v úterý, přidávejte fotografii, dosah Vašeho postu se zvedne o 3 procenta, když přidáte na konec vykřičník a dokonce o 4,3 %, když otazník. Sledujte, které Vaše posty získávají nejlepší odezvu a podle nich uzpůsobte svou ostatní komunikaci.
  • Značky se tak naučily udržovat jakž takž přijatelnou míru zásahu, kterou jim Facebook postupně nemilosrdně snížil na jednotky procent. Navíc se ukázalo, že aby si značka zachovala přijatelný dosah, musí k té amorfní základně svých fanoušků mluvit o lecčems, hlavně ne o sobě.

Pro komunikaci na Facebooku hned z několika důvodů platí, že čím méně fanoušků, tím lépe.

Chcete-li, aby Vaší značce stránka k něčemu byla, nebojte se nevhodné fanoušky škrtat. Čím méně má stránka fanoušků, tím proporciálně vyšší je neplacený dosah jejích postů. Zamýšlejte se, komu je konkrétní post určen a omezte jeho dosah na určitou skupinu. Zkuste svou komunikaci na Facebooku cílit na ty, kdo přirozeně navštěvují Vaše webové stránky. A hlavně, nespoléhejte se na Facebook, jeden zákazník, který Vám svěří svůj email, vydá za spousty lajků.

Jan Schmid

LK a TW

27/05/2014

The Americans

Hlavními hrdiny seriálu the Americans je manželský pár. Vypadají jako dokonalí Američané (2 děti, dům na předměstí, auto...), ale nenechme se mýlit, jsou to ruští agenti. Jednou spolu manželé mluví tlumenými hlasy v garáži, aby je neslyšely děti. On: "Podívej se, jak skvěle se nám daří. Máme děti, dům, můžeme si koupit to chceme, stejně už žijeme jako Američani, proč nezačneme být tím, co už stejně jsme?". Ona: "Přece nemůžeme zradit vlast, stranu. Až to bude potřeba, strana nás zavolá atd." 

V seriálu je to trochu jinak, ale představme si, že na manžele-agenty Sověti úplně zapomenou. Ona po zbytek života nakupuje stejně jako on, ale čeká na to, až ta šaráda skončí, bude aktivována jako agentka a pomůže kapitalismu do hrobu. Ona je tak vždycky něčím víc, než ve skutečnosti je.

Opravdovým hrdinou je on - to on se stane přesně tím, čím ve skutečnosti je: autentickým a plnohodnotným zákazníkem. Jí  nemůžete věřit, ani když se ji jednoduše zeptáte, který prací prášek preferuje. Vše, co řekne, bude podmíněno tím větším, než je ona sama. Jemu můžete věřit stoprocentně. Cesta k plnohodnotnému a autentickému zákaznickému zážitku tak spočívá jednoduše v tom, že se staneme tím, čím už jsme - konzumenti bez ideologie a víry, s foťákem namířeným na vlastní obličej.  

 

14/01/2014

Data, která neexistují

Neexistují fakta, pouze jejich interpretace, říká Nietzsche. Tenhle citát ocení filozof i člověk z reklamy a marketingu, ten ještě víc. Ve výzkumech trhu fakta-data existují, ale jsou dnes natolik dostupná a všudypřítomná, že je přestáváme vnímat a tak pro nás skutečně přestávají existovat. Interpretace přivádí data k životu, dává jim formu  a nechává data mluvit, ohromovat, nudit, provokovat, svádět a zavádět. 

Psali jsme už o výstavě, která probíhá v Long Tale Café: požádali jsme vybrané designery, aby se reprezentativního vzoku Čechů, prostřednictvím Panelu Perfect Crowd, zeptali na to, na co se jich vždycky zeptat chtěli. Designeři se zeptali, Češi odpověděli, designeři dostali data a my jsme je požádali, aby data skrze infografiku přivedli  k životu. 

Designeři použili rozdílné přístupy ke zpracování dat: od precizní a čisté infografiky (Honza Šabach) k hravému a ironickému komentáři výsledků (Yinachi). 

Výstava je pro mě osobně  krokem na cestě vedoucí ke spojení dvou světů: světa dat a analýzy a světa intuice a imaginace. (Ve skutečnosti jsou tyhle dva světy dávno propojené, ale my mezi ně rádi rýsujeme dělící čáru).

Podívejte se na jednotlivé práce tady na našich stránkách, ale určitě se přijďte podívat i k nám do kavárny:

  6a00d83452ea9d69e2019affd9997d970b

  Druhe_pohlavi

 

Hrdost_cechu

 

Oblibena_otazka

Nadprirozerne_schopnosti

Jidlo

Cocoon_white

Cocoon_obaly

Pristi_zivot

Hracky_z_detstvi¨

Spinkova_do_smrti

Msm_vanoce

1471148_10152287588080101_1242544709_n

26/03/2013

Fanzoom, pozorování skutečných zájmů ...

Když chceme v životě někoho skutečně poznat, neptáme se na jeho věk, region, postoje nebo počet členů v domácnosti. Více se dozvíme o člověku z toho, jakou hudbu poslouchá nebo co ho rozesměje.

Ve výzkumech jako bychom se neuměli lidsky ptát, co poslouchají zákazníci za hudbu nebo jaké jídlo mají rádi a který vtip je v poslední době opravdu rozesmál.

Proto nás baví nástroj, který jsme nedávno vyvinuli, Fanzoom. Fanzoom je společník, který skupině uživatelů, třeba fanouškům určité značky, bedlivě naslouchá a zjistí, co je zajímá. 


20/12/2009

Google chrome a produkt jako hrdina

via www.youtube.com

Google chrome něco dokáže (narozdíl od těch stovek produktů a značek, které jenom dokážou utrácet peníze a ztrácet se ve zbytečných metaforách) a tak lze jednoduše, lidsky a zajímavě dramatizovat to, co dokáže a dělá. (I když už Google chrome asi takový jednoznačný hrdina jako samotný Google není, proto o sobě vůbec musí mluvit).

05/03/2009

Shine your city green dostává tvář

Právě finišujeme grafickou přípravu facebookového projektu Shine your city green a s radostí představujeme podobu jeho loga.  Shine 3D white

24/01/2009

Teleportace, icq a telefonní budky

Tady jsou některé informace z výzkumu, který jsme minulý rok uskutečnili prostřednictvím našeho panelu mladých lidí bavimesespolu.cz pro Český telekomunikační úřad:

Teleportace pomocí telefonních budek se zdá být tou nejočividnější příležitostí - neboli "low hanging fruit" pro progresivní mobilní operátory.  A pak hned portabilní  icq apod. - a tady to začíná být opravdu zajímavé; to, co "mládež" očekává, nejsou skvělé  tarify a volání 5 lidem za 1Kč, ale volání, které je fakt zadarmo, alespoň tak zadarmo, jako je zadarmo internet, který platí rodiče...Když je zadarmo muzika a filmy, proč by měl člověk platit za to, že bude na dálku mluvit s kamarádem? Vyrůstají nám pěkně vykutálení zákazníci:)