2 posts categorized "infografika"

14/01/2014

Data, která neexistují

Neexistují fakta, pouze jejich interpretace, říká Nietzsche. Tenhle citát ocení filozof i člověk z reklamy a marketingu, ten ještě víc. Ve výzkumech trhu fakta-data existují, ale jsou dnes natolik dostupná a všudypřítomná, že je přestáváme vnímat a tak pro nás skutečně přestávají existovat. Interpretace přivádí data k životu, dává jim formu  a nechává data mluvit, ohromovat, nudit, provokovat, svádět a zavádět. 

Psali jsme už o výstavě, která probíhá v Long Tale Café: požádali jsme vybrané designery, aby se reprezentativního vzoku Čechů, prostřednictvím Panelu Perfect Crowd, zeptali na to, na co se jich vždycky zeptat chtěli. Designeři se zeptali, Češi odpověděli, designeři dostali data a my jsme je požádali, aby data skrze infografiku přivedli  k životu. 

Designeři použili rozdílné přístupy ke zpracování dat: od precizní a čisté infografiky (Honza Šabach) k hravému a ironickému komentáři výsledků (Yinachi). 

Výstava je pro mě osobně  krokem na cestě vedoucí ke spojení dvou světů: světa dat a analýzy a světa intuice a imaginace. (Ve skutečnosti jsou tyhle dva světy dávno propojené, ale my mezi ně rádi rýsujeme dělící čáru).

Podívejte se na jednotlivé práce tady na našich stránkách, ale určitě se přijďte podívat i k nám do kavárny:

  6a00d83452ea9d69e2019affd9997d970b

  Druhe_pohlavi

 

Hrdost_cechu

 

Oblibena_otazka

Nadprirozerne_schopnosti

Jidlo

Cocoon_white

Cocoon_obaly

Pristi_zivot

Hracky_z_detstvi¨

Spinkova_do_smrti

Msm_vanoce

1471148_10152287588080101_1242544709_n

08/10/2013

Otázka za plakát: vegetariáni od Honzy Šabacha

Kvalikvant

Jak se dívají designéři na data z výzkumů? Z New Yorku nám dorazil první plakát s infografikou, od Honzy Šabacha. Vybral si kvalikvant průzkum o vegetariánství v Čechách. Čísla mohou být podle něj občas matoucí, takže se soustředil na grafické zobrazení výsledků. Nejvíc ho zaujalo, že téměř 50 % respondentů nikdy vegetariány nebyli a žádného vegetariána ani neznají. Honzovi velké díky!
Všechny plakáty s infografikou od designerů, kteří na projektu spolupracovali, budou brzy k vidění v Long Tale Café - určitě dáme v čas vědět. (Více o celém projektu je tady). 

Vegetarians  Infographic
Vegetarians  Infographic2