3 posts categorized "děti"

15/09/2014

Kdo jsou Millenials?

"Jedí lidské maso, neznají spravedlnost...chodí úplně nazí, jedí blechy, pavouky a syrové červy...", tvrdili španělští conquistadoři o indiánech, těsně po objevení Ameriky. A Lévi-Strauss, od kterého tenhle citát mám, dál píše: "Ve stejnou dobu...indiáni pochytávali bělochy, topili je a pak kolem utopených drželi celé týdny stráž, aby zjistili, jestli jejich těla podléhají hnilobě..."(a jestli jsou tudíž bohové). 

Indiáni na to šli bez předsudků a vědecky a za několik týdnů tak vyvrátili hypotézu o bílých bozích. Běloši projektovali a projektují do indiánů spoustu hovadin a nesmyslů - počínaje nálepkou "indiáni". 

Podobně nesmyslnou nálepkou je i označení Millenials - generace narozené zhruba mezi rokem 1980 a 2000. Proč je vůbec potřebujeme označovat nálepkou? Klidně bychom je mohli označit za to, co jsou - "mladí lidé".  Mladí budou viděni staršími vždycky jako "jiní": neposlušní, moc poslušní, příliš promiskuitní, málo promiskutní atd. zkrátka jiní. Tak proč vymýšlet nové nálepky?

Důvodem, který nás napadne jako první, jsou "nové technologie": tihle mladí lidé vyrůstají s iPhony, s Facebooky a my staří se nových technologií spíš bojíme. Technologická propast je ale jen součást celkového strachu z "jiného", které zůstane strašidelným, pokud budeme vlastním dětem říkat Millennials a nenajdeme si čas na to skutečně jim porozumět. Pokud to neuděláme, budeme muset požádat konzultanty, aby nám řekli, co to na tom Facebooku kurňa pořád dělají a jestli skutečně žerou červy. 

 

 
Osobně jsem ovšem Millennials vděčný, protože jsem byl požádán, abych se zúčastnil globálních workshopů a konference o Millennials v New Yorku a na MIT v Bostonu.  Zatím jsem připravil krátkou prezentaci, kde navrhuju, abychom je zkusili utopit. 
 
Jaroslav Cír
 

10/06/2014

Kidmapa v České Televizi

Screen Shot 2014-06-09 at 3.11.10 PM
V loňském roce jsme zrealizovali tak trochu odlišný výzkum. Tentokrát jsme se neptali běžných respondentů, ale dotazovali jsme dětí ve věku od 2 do 12 let. Zkoumali jsme dětské sny, potřeby, přání a touhy. Jeden z několika tematických okruhů výzkumu, týkající se školy a volnočasových aktivit, jsme nedávno prezentovali společně s Janem Trnkou v České televizi. Víte například s kým a jak by děti chtěly trávit svůj volný čas? A že polovina šeťáků ještě nepoznala první lásku, ale třetina prvňáků už své lásce dala pusu? Podobná témata jsme řešili v pořadu Sama doma.
Pro více informací o výzkumu Kidmap se můžete dozvědět na stránkách www.kidmap.cz"
 
Monika Bérešová, Perfect Crowd

29/01/2011

Panáčkování

216btmjxgqL
Lego jede. Děti si mění ve školách a školkách Lego figurky, kterých koupíte několik v balíčku za 50Kč. Když se nad tím zamyslíte, tak vlastně nejede Lego jako kreativní stavebnice, ale Lego panáčci. Dětem - mým a jejich kámošům - když je pozoruju, nejde o složitou stavebnici Bradavic, ale o Harryho a Valdemorta, kteří můžou bojovat pod gaučem, na posteli, nebo na kuchyňské lince. Stavebnice (cca 8000Kč) jsou často moc složité, víc efektní a míň kreativní a vlastně jich netřeba, zato figurky (á 15Kč?) třeba jsou. Jedna známá na to přišla a kupuje ty vzácnější Lego figurky z US přes eBay, i s "shipping a handling" to je zlomek ceny celé stavebnice. 

Stavebnice, jogurt, čokoláda kolem Kinder vajíčka jsou zbytné záležitosti kolem panáčků. Díky panáčkům takové zbytnosti spíš prodám, ale bez panáčků pak už nikdy nebo hodně těžko.