« Poděkování všem budoucím spolutvůrcům! | Main | Google mínus »

08/07/2011

Nejzajímavější chlap na světě

Minulý týden jsme pro jednoho z našich klientů dokončili semiotickou analýzu zaměřenou na maskulinitu, mužství a chlapství. V rámci analýzy jsme sledovali i  reprezentaci chlapů a maskulinity v reklamě. Chlap v reklamě je (mimo jiné portréty) často zobrazován jako směšná, jednoduchá figura schopná myslet jenom na pivo, nebo jako aspirativní ale nudný panák/figurína, např.  z reklam na Gillet. 

Portréty chlapů v reklamách z poslední doby jako je "Nejzajímavější chlap na světě" nebo "Old Spice" zůstávají ironické, ale jdou zároveň za hranici prvoplánového zesměšňování chlapů a chlapství: 

 

Na první čtení je "Nejzajímavější muž na světě" směšná karikaturu ukecaného chlapa. Reklama ale zároveň pracuje s ironií tak jemně, aby nám dala prostor projektovat do toho chlápka vlastní fantazie - fantazie o tom, že někdo jako je on (tj. jako jsme my) skutečně existuje. Síla tohoto přístupu spočívá v nejednoznačnosti, v jemném balancování ironie a fantazie.

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e201543392fb7d970c

Listed below are links to weblogs that reference Nejzajímavější chlap na světě:

Comments

Jardo, první co mě u koukání "The Most Interesting Man..." napadlo bylo, že mít plnovous je přece v pořádku. Nebudu si jej už ani zastřihávat ;)

Nevidím tady like knoflík, Tomáši, ale pomyslně ho dávám tvému komentáři. Nestříhej, ale pozor na kreditky, delfíny atd.

The comments to this entry are closed.