« Cílení a hloupá dokonalost | Main | Nevěřte reklamě, věřte lidem »

14/03/2010

Dramatizace vs. tsunami skutečných banalit

Screen shot 2010-03-14 at 4.16.17 PM
 

Jsme zvyklí vzít nevýznamnou věc - pivo, mobil, deodorant, politickou stranu - a udělat jí významnou tím, že dramatizujeme důsledky jejího užívání nebo neužívání.  Pak musíme doufat, že výsledné drama (které vyústí do suchých podpaží, super kámošů, které stmelilo pivo nebo do sociálně spravedlivého státu) zaznamená co možná největší počet očí. 

Většina takových dramatizací banalit - jakkoli povedených - se permanentně nachází na hranici rozpadu, tj. rozpadnou se většinou potom, co se nad nimi člověk hlouběji zamyslí. Výhodou pro dramatizice je, že nad nimi moc nepřemýšlíme.

Dramatizace banalit se rozpadají i tehdy pokud jsou přímo vystaveny srovnání s banalitou v její autentické podobě - čím nevýznamější, banálnější, tím lépe. 

Sociální sítě jsou oceánem autentických banalit. Fungovat bok po boku takovému oceánu, i když v jiném médiu (TV), bude pro dramatizace banalit den ode dne těžší. 

Screen shot 2010-03-14 at 5.31.41 PM
 

  

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e201310f9cf6b8970c

Listed below are links to weblogs that reference Dramatizace vs. tsunami skutečných banalit:

Comments

Ano, na tom je asi mnoho pravdy a souvisí to podle mne s naprostým ignorováním narativity a jejího klíčového postavení v našich životech. Dnes a denně to je vidět, že principy narativity jsou opomínány. Čímž získáváme to co zovete "dramatizací banalit". Já doufám, že i toto přispěje k renesanci narativity a to nejen v reklamě... byť to je asi na delší rozbor :)

The comments to this entry are closed.