Dostatečný počet. Turistů, opic a gigabajtů.
Někdo řekl, že když dáte dostatečný počet opic a psacích strojů do jedné místnosti na dostatečně dlouhou dobu, jedna z nich nebo všechny dohromady jednou napíšou Hamleta. (Je to podobně nepředstavitelné jako ten smrad, který by po tom dostatečném počtu opic v té místnosti zůstal).
Šimpanz nebo i zdatnější Makak by mě nahradil, když jsem dneska fotil děti, které sáňkovaly. Civěl jsem a mačkal spoušť, přibližným směrem. Pak se na počítači podívám na těch několik desítek fotek a ta pro mě (a jedině pro mě) nejzajímavější může být ta objektivně nehorší, nejvíc rozmáznutá...Ta fotka vyplave z těch ostatních a nebyla by vznikla, kdyby neměla ty další fotky, ze kterých mohla vyplavat.
Olympus se proti takovému barbarství vymezuje. Nebuďte turisti, říká nám a nabádá nás k tomu, abychom fotili střídmě a kvalitně, nezanesli si hard drive odpadem a zachycovali jen chvíle a vzpomínky, které nás pak vždycky chytí za srdce...Shakespeare vítězí nad opicemi a ti mistři, co mají Olympus, nad tupými turisty. Kvalita vítězí nad kvantitou.
Zdá se ale, že digitální svět funguje opačně - lze tu donekonečna mačkat spoušť, kopírovat, zmnožovat a předělávat. To, co je zajímavé, je podmíněno oceánem odpadu, ze kterého vyplouvá a se kterým splývá, ne jako absolutně, ale jako relativně zajímavé - jen pro toho, kdo má zájem se dívat.
Dokážu si představit ta Tantalova muka při vytváření reklamy pro nový foťák, který možná není zase až tak úplně nový není. Zkrátka nový Olympus pro běžného spotřebitele. O něco lepší, než ty předchozí, o něco horší, než ty další. A při troše smůly ani to ne. Pokud jde o foťák pro fajnšmekry, můžete zaujmout nějakým technickým detailem. Ale foťák pro běžného turistu, to už je oříšek. Ten focení a foťákům moc nerozumí, většinou jen cvaká.
Bylo třeba zaujmout, upoutat pozornost, vybočit z řady. A tady se to docela podařilo. Všichni známe ty přeplnění harddisky a bojíme se vyřadit některou z fotek, aby nechyběl zrovna ten vzácný okamžik, který je zachycen. Takže reklama potud OK.
Ale co důvěryhodnost sdělení a v důsledku i značky a reklamy vůbec? Ani sebelepší foťák nezabrání hromadění zbytečných snímků. Nebo snad doopravdy věříte, že zrovna s tímto modelem nebudou ty zbytečné snímky vznikat? Že lze fotit "střídmě a kvalitně"? Copak nebudete experimentovat s osvětlením, dobou expozice, nebo jen různými automatickými programy? Ale budou, záleží jen na naší sebekázni, se kterou ty špatné snímky prostě vymažeme. A to mimochodem můžeme i snímky, nafocené třeba Panasonicem.
Lidi si samozřejmě řeknou: "Jo, to je nadsázka.", nebo ještě hůř: "No jo, zas jedna prolhaná reklama." a utvrdí se jejich vnímání reklamy, jako formy lži.
Není to vzhledem k reklamě kontraproduktivní? Není tahle nedůvěryhodnost důvodem pro odmítání reklamy a snižování její účinnosti?
A jsme u vnímání reklamy: někdo to takhle rozebírat nebude a spíš tuhle reklamu bude vnímat, jako další krok k lepším výsledkům. Nejen technické vytvoření fotky, ale snaha o lepší celkový výsledek. No a někdo to zase pitvat bude a dojde k závěru, že je to jen další reklamní fígl. Škoda, že nemáme čísla z výzkumů, resp. výsledky téhle reklamní kampaně.
P.S. Díky za ten úvod o opicích. Už jsem pochopil, proč redakce některých novin a časopisů nevyužívají bloggery jen externě, ale snaží se je stahovat do redakcí. :-)
Posted by: Robert Steigl | 19/01/2010 at 23:51