« Vztahy s ČEZ podruhé | Main | Osladili jsme to Evropě? »

14/04/2009

Welcome to the real world

 "Welcome to the real world, Neo." Pamatujete, když tuhle větu řekl Morpheus Neovi? Přivítal ho ve světě, o kterém Neo dosud netušil, že existuje. Matrix43 Přivítal ho ve světě "undercover" jedna ku jedné. Přivítal ho ve světě mimo Matrix, jenž byl popsán jako neviditelný systém (nebo řád), který se navenek jevil jako běžná realita a který se o vás postaral za cenu toho, že vás ponechal v nevědomosti a postupně vás energeticky vysál. Nedávno jsem v Reflexu v jakémsi článku na téma nedostatku skutečných mužů narazil na citaci jedné ze dvou protagonistek, jež mi utkvěla v paměti: "Jak může dnes být chlap chlapem (rozuměj zachovat si důstojnost a mužnost), když pracuje v korporaci?" Na tom něco bude. Každý z nás, kdo soukolím korporace někdy v minulosti prošel mi dá za pravdu. Takové angažmá ubírá na síle.

Před časem jsem se bavil s jedním známým na téma posledních Louskáčků. Bohužel jsem tu slavnost zaspal a tak mi už podruhé unikla (minulý rok jsem byl v zahraničí). Zajímalo mě, jestli se současná změna světa (anebo jak někteří říkají krize) jakkoli promítla do české reklamy. No a co myslíte? Ani náhodou. Čekal bych třeba vznik nových kategorií, originálním způsobem inspirujících nové možnosti komunikace. Alespoň jednoho jediného vizionáře, nesoucího nové světlo nových možností. Nic takového. Navenek normálně se tvářící realita Matrixu české reklamy je taková, že jí vládnou dinosauři, staří známí, rutina a reklamní agentury se spoustou "useless" pracovních pozic. Tedy alespoň doposud tomu tak bylo...

Článek Reklamní agentury bojují o přežití přišel jako blesk z čistého nebe. A malinko nám poodkryl český reklamní Matrix. Intro_12.1_02 Zjistili jsme, mimo jiné, že povinné volno si musí vybrat i zaměstnanci reklamní agentury Euro RSCG. Ještě vloni byl přitom v této agentuře problém dostat i čtrnáct dní volna v kuse. "Klienti jsou nyní hodně senzitivní na ceny," říká Eda Kauba z reklamní agentury Euro RSCG. "Efektivita je samozřejmě zaklínadlo dnešní doby," říká Petr Topinka, ředitel Mark BBDO. "Také jsme se všichni dohodli na měsíci neplaceného volna," říká Jan Binar, šéf společnosti McCann Erickson. Z největších reklamek odcházejí největší (a logicky nejdražší) hvězdy, pro které není místo. A bude hůř. Končí poptávka po agenturách, jež jsou založeny na principu doby svého vzniku z počátku minulého století. Nikdo už nepotřebuje najímat předražené služby a vytvářet navoněné zdechliny. Až tahle "krize" skončí, řada pracovních míst už jednoduše nebude existovat. Nebude se kam vrátit. Stará známá rutina se rozplyne a Matrix, tak jak jsme ho znali, zmizí. Tohle století není pro starý...

Evropa (potažmo celá západní civilizace) dnes stojí před zásadní volbou. Svět už nás nepotřebuje takové, jakými jsme byli do roku 2000. Ocitli jsme se tváří tvář neznámu, které do nás tlačí a ukazuje potřebu originálních myšlenek a vizí. Potřebu tvorby a spolutvorby. Potřebu přinášení nových možností. Obor reklamy a komunikace je jen jedním z kamínků mozaiky fungování světa v 21. století.

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e20115701d4ed2970b

Listed below are links to weblogs that reference Welcome to the real world:

Comments

Souhlasim Petre,

a nejde jen o "reklamni" business. vidim to jiz delsi dobu u mych znamych a klientu .. drive tento svet zamestnaval miliardy tzv. "preposilacu" emailu (jedno, zda jde o email nebo cokoliv jineho). dnes, misto aby klienti zamestnavali "preposilace" a draze (lecky take nesmyslne) utraceli za zbytecny radoby outsource, radeji spoustu veci poresi sami ..

a proc? jako spolecnost jsme ztraceli, ztraceli az ztratili pokoru k nadosobnim archetypum. a hojili jsme se fiktivnim blahobytem a vytvareli jak pises "navonene zdechliny". zapomeli jsme na nas, na lidi a skutecne potreby, skutecne hodnoty. ale skutecne hodnotne veci nemuze prece vytvaret reklamni agentura z minuleho stoleti. viz. stranky firem na Facebooku.

Svet je jiny, mas pravdu :) a neni v nem misto pro minule stoleti.

Rozhodne v nem je misto pro minule stoleti, minulosti je treba se zabyvat, jinak ji budeme nuceni znovu prozit a dostaneme se znovu do bodu, kde jsme ted.

Nazdar Petře, co se týče Louskáčku, můžeš vstoupit do ADC a podílet se na přípravě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dobrovolnou nevýdělečnou organizaci, jsou jakékoli aktivity vítány.

Je čas ukázat České republice správnou cestu praxí:-)

The comments to this entry are closed.