« Po dvou měsících příprav konečně spuštěno! | Main | Welcome to the real world »

08/04/2009

Vztahy s ČEZ podruhé

Zatímco temná a depresivní kampaň zaměřená na domácnosti, která straší ztrátou práce a k níž by se hodil slogan "The future is dark, the future is ČEZ", příliš pozitivní energie nikomu do žil nevlije, projekt zaměřený na oživení ekonomiky malých firem stojí v přesně opačném pólu. První zmiňovaná kampaň de facto říká: tohle je čas Twin Peaks a jestli zatím práci máš, brzy o ni přijdeš. Ale buď v pohodě, protože si můžeš tři měsíce posvítit zdarma. Deprese. Beznaděj. No way out.

Picture 3Projekt Fond zakázek, zaměřený na firemní segment je skvělý. Sice už to tady jednou bylo - když ve 14. století nechal král Karel IV. vybudovat tzv. hladovou zeď a mírnil tak dopad probíhajícího hladmoru, ale přijde mi to skvělé, protože narozdíl od prvně zmiňované kampaně přináší tenhle projekt naději a pozitivní inspiraci. Jsme největší domácí firma, vyděláváme pořád dost a proto část svých výdělků rozhodíme mezi domácí firmy formou zakázek a pomůžeme vám přežít tohle těžké období. Možná máme práci i pro vás!

Co na to říct? Takhle má vypadat marketing dnešních dní. Skvělý nápad a dokonalý tah. Na závěr malé doporučení: stáhněte tu temnou hrůzu a dejte lidem naději na lepší budoucnost. Podobně inspirativní program se přece dá vymyslet taky pro indiviuální lidi. Stimulujte rozvoj a růst jedotlivců. Dejte peníze na zajímavé programy, které umožní lidem se rozvinout a dostat se z krize osobnosti, která dnes převládá nad vším ostatním. Až tahle tzv. krize skončí, nevrátíme se do starých pořádků. Spousta míst jednoduše zanikne. Evropa a Evropané dnes stojí před zásadním rozhodnutím kam dál směřovat a jak se dál uživit. Kdo jiný než společnost typu ČEZ by měl nám Čechům být v tomto procesu změny a hledání nového směřování nápomocen?

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e201156f120b5c970c

Listed below are links to weblogs that reference Vztahy s ČEZ podruhé:

Comments

Já na to mám přesně opačný pohled. Pokud by stejnou kampan udělala třeba škodovka, tak tleskám. Ale ČEZ, který ty peníze nejprve v téměř monopolní pozici firmám vezme za elektřinu, aby jim je milostivě rozdala na zakázkách, to je opravdu jen a jen hladová zeď - z cizího se rozdává velmi dobře.

Oblíbený a všeobecně tradovaný omyl. Velmi zjednodušeně řečeno cena elektřiny je tvořena náklady na distribuci (její „doprava po drátech“) a cenou za dodání - to je vlastní prodej. Ani v jedné oblasti nemá ČEZ monopol. V oblasti distribuce mu konkuruje PRE a EON, v oblasti prodeje pak existuje volný trh, kdy si můžete vybrat jakéhokoli dodavatele s platnou licencí (jsou jich spousty). Významnou část dodávané ceny elektřiny tvoří cena za tzv. silovou elektřinu, která se tvoří na burze. Tu pak ovlivňuje nejen poptávka českých dodavatelských firem, ale i poptávka celoevropská. Tzn. pokud by u nás byla cena silové elektřiny velmi nízká, nahrnuly by se na pražskou burzu společnosti z celé Evropy a díky zvýšené poptávce by cena opět stoupla. Prostě klasický přístup nákup/prodej, poptávka/nabídka. Pro drobné odběratele do toho ještě vstupuje stát, který reguluje horní hranici ceny elektřiny. Zajímavé je, že v této situaci má ČEZ ze tří největších dodavatelů elektřiny (ČEZ, PRE, EON) nejnižší ceny, přesto zůstává nejméně oblíben. Myslím, že Fond zakázek je velmi dobrý způsob, jak toto vnímání změnit. Ale ještě by to chtělo něco lepšího i pro ty drobné zákazníky.

The comments to this entry are closed.