Po dvou měsících příprav konečně spuštěno!
TISKOVÁ ZPRÁVA
1. dubna ve 14.00 hodin jsme spustili facebookovou aplikaci Shine your city green jako společný projekt agentur Lemonade a Nydrle. Jeho záměrem je jednak přispět svým malým vkladem k péči o životní prostředí a druhak otestovat a empiricky vyhodnotit nové možnosti sociální komunikace.
Sociální sítě přinášejí do komunikace obdobnou změnu, jakou znamenal formát mp3 pro hudební průmysl. Již podle prvních předběžných výsledků je vidět, že oblast sociální komunikace má především mezi mladými lidmi velkou budoucnost a stává se pomalu ale jistě novým - nikoli mediálním kanálem -, ale na zcela nové filozofii založeným způsobem komunikace, jenž se časem stane nástupcem klasické reklamy.
Projekt Shine your city green vznikl v rámci jedné z pracovních skupin na konferenci Londýn v Praze. Za jeho prapůvodního duchovního iniciátora by se tedy dal označit pan Jaroslav Cír, známá postava evropského výzkumu a propagátor spolutvorby. Projekt vznikl ve skupině Petra Václavka z agentury Lemonade, jenž ho následně v rámci konference také odprezentoval. Ve své původní podobě se týkal změny spotřebitelského chování v užívání vody (a šetření s ní).
Autory projektu lákalo zcela originální zpracování formou sociální komunikace, která se vyznačuje tím, že je zcela nezávislá na klasické reklamě a centralizovaných médiích.
“Zajímalo nás, jestli má podobný projekt šanci se uchytit bez toho, aniž bychom lidí děsili další ekoteroristickou kampaní v médiích s uschlými stromy a nebohými dětmi.”, říká k tomu Petr Václavek, z agentury Lemonade.
Proto se tým agentury rozhodl projekt ideově dopracovat a dotáhnout do konce - spuštění na dnes nejrozšířenější sociální síti Facebook. Již krátce po vzniku facebookové skupiny Shine your city green se do ní přihlásily desítky lidí ze všech koutů republiky a začaly ji podporovat. Zcela intuitivně - aniž bychom museli komukoli cokoli složitě vysvětlovat - mladí lidé pochopili o čem tato aplikace bude a aktivně se těšili na její spuštění.
Ještě před samotným spuštěním aplikace dosáhl počet podporujících lidí ve skupině jednoho tisíce a v současné chvíli je jich 1.084 - facebooková skupina sdružuje lidi určitých společných zájmů. K facebookové skupině jsme dále vytvořili profil zeleného panáčka se jménem Rozsviť své město zeleně, jehož si spontánně během prvního dne přidalo zhruba 500 lidí. Díky vytvořenému profilu jsme schopni pružněji oslovovat a komunikovat s jednotlivými lidmi. Tento princip komunikace už dnes velmi dobře používá např. Bernard Beer, skupina Wohnout nebo agentura Lemonade.
“Technické řešení je zajímavé v tom, že jsme spojili několik platforem. Jednak naši vlastní databázi zelených teček, platformu Google Map a sociální síť Facebook. Jedná se o poměrně inovativní řešení, které navíc budeme překlápět do angličtiny a uvažuejeme o mutaci pro iPhone. S příchodem nových technologií jsou naše možnosti v podstatě neomezené.”, říká Michal Nýdrle, hlavní garant technické přípravy a realizace projektu.
Záhy po spuštění aplikace na Facebooku - kterou naleznete na http://apps.facebook.com/shineyourcitygreen/ - se velkou rychlostí rozšířilo její používání a lidé velmi spontánně toto dění komentovali ve svých statusech. Díky masivnímu zvaní mezi facebookovými přáteli jsme se stali svědky prvního “virusového” šíření mezi lidmi, což je v podstatě princip správně fungující sociální kampaně.
“Potvrdilo se nám, že komunikace 21. století není o síle rozpočtu, nýbrž o síle myšlenky a chytrém využití nových možností sociální komunikace.”, dodává k tomu Petr Václavek z Lemonade.
Příprava, realizace a spuštění se zcela obešlo bez podpory klasických médií a její filozofie je v přímém rozporu s old-schoolovým pojetím reklamních kampaní minulého století. Bez zajímavosti jistě není také fakt, že příprava a realizace, jakož i samotné spuštění bylo zcela zdarma - kryto pouze naší interní prací. Ukazuje se, že 21. století - někdy nazývané stoletím spolutvorby - přináší do oboru komunikace zcela zásadní změnu. Ta se odehrává především v emancipaci spotřebitele, protože podobnou kampaň může od této chvíle zcela zdarma spustit jakýkoli tvůrčí jedinec na libovolné téma. Končí monopol reklamních agentur a centralizovaných médií pro přenos ideí a sdělení - neříkáme, že jsou mrtvá - ale jejich vliv bude postupně slábnout, tak jako slábl vliv hudebních vydavatelství v posledních deseti letech díky masivnímu rozšíření formátu mp3.
“Budoucnost projektu Shine your city green je v rukou jeho uživatelů. Buďto se rozšíří do dalších zemí a získá popularitu (čemuž hodláme napomoci anlickou jazykovou mutací), nebo časem zanikne. Naším záměrem bylo ukázat, že existují nové možnosti komunikace a vytváření komunit. A s výsledkem jsme již první den po spuštění víc než spokojeni.” dodává Václavek.
Věc krásně komentuje příspěvek jednoho uživatele:
"Já vám teda nevím, nejdřív tahle aplikace ma bejt ekologická bomba, mesíc na to čekám, pak se mě to zeptá na pár nereprezentativních otázek (třeba jestli kontroluju pneumatiky ... proc když nejsem motorista?) a z toho usoudí, jak moc zeleně svítím ... a pak už mi jenom chodí do posty nějakej spam o studentech a ať se stanu fanouškem nějakýho piva ... poenta???"
Je vidět, že teto projekt byl opravdu jen zarytím lopaty do hlíny a že naučit se s Facebookem operovat s komerčním podtextem bude agenturám ještě chvíli trvat. Hlavně tenhle projekt neměl nosný smysl pro uživatele. Motivy agentury jsou jasné - díky aplikaci získat přístup do jejich profilů a tím je použít pro další účely. Jen pozor s tím, tohle není email, lidi aplikaci můžou zakázat (a z fanoušků se odebrat) a máte po hehe.
Nejedná se o vnější rýpnutí nezasvěceného, s facebookem experimentuji od konce minulého roku a co se týká ROI, mám u klientů lepší výsledky než jakákoliv jiná stávající reklama. Beat me:-)
Posted by: Radek Vaniš | 20/04/2009 at 19:34
Tak nevím, jsem z toho nějaký rozpačitý. Souhlasím s názorem Radka. Za sebe, který se touto tématikou zabývá aktivně (mám na mysli životní prostředí) bych řekl, že se jedná o nesmysl. Myšlenka je dobrá, což o to. Ovšem je to velmi povrchní. Naivní a k ničemu. Pokud jsem pochopil, účastníci téhle taškařice rozsvědcují místa na mapě google. Zkrátka Facebook snese všechno, je tak ? :-)
Posted by: Martin | 05/05/2009 at 14:06