« Teleportace, icq a telefonní budky | Main | Londýn v Praze a konverzace o vodě »

26/01/2009

Češi, národ brouků Pytlíků a kálejících Švejků

Entropa rozvířila vášně. Především ty bulharské, protože, to si řekněme na rovinu, turecký záchod byl trošku moc. Na druhou stranu, umělecké dílo by mělo (a v dnešní době vlastně musí) šokovat. Na třetí stranu ovšem asi ne vždy a za každou cenu. S tou plastikou se to má tak trochu jako se špatně zvládnutou reklamní kampaní. O co jiného vlastně šlo, měl to být především umělecký doplněk kampaně "Evropě to osladíme", která se ihned vzápětí po svém uvedení zalekla své vlastní odvahy a změnila se na "Sladíme Evropu". Není tedy divu, že plastiku jsme nejdřív odhalili, pak se za ni hned začali omlouvat, abychom vzápětí její sporné části pokorně odstranili, když ani sami pořádně nevíme kdo jsme. Na tuto otázku nám pomohlo odpovědět několik evropských karikaturistů a mně osobně se nejvíc líbí slovenský a bulharský pohled.

BAN28b3d7_001 DP28ab74_Capture_1

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e2010536edcc5b970b

Listed below are links to weblogs that reference Češi, národ brouků Pytlíků a kálejících Švejků:

Comments

Ahoj Petře, dobrý podnět k zamyšlení : umělecké dílo by mělo (a v dnešní době vlastně musí) šokovat . Otázka : jsme ochotni považovat za umělce toho , kdo se snaží pouze a jenom šokovat ? . Saatchi má v galerii věci od Hirsta nebo Chapmans, které jsou daleko víc šokující než Entropa ( Černý je evidetně zná velmi dobře :-) . On tam ale nikdy viset nebude . I když mnozí by asi byli rádi kdyby jo , kdekoli ...:-)

Je docela česky charakteristický , že se nikdo moc nezabývá otázkou na základě čeho vybrali právě jeho ? Nepochybuji , že tu jsou lepší umělci , i když menší provokatéři. Ve stylu Evropě to ukážeme , jsme to ukázali ... Ten brouk Pytlík nám sedí , ten taky vždycky přečůral sám sebe.

Myslím, že uměleckému dílu nevadí negativní publicita, jeho cílem není, abychom ho měli rádi, to by byl kýč. Podařilo se mu to, co bylo pravděpodobně jeho smyslem, aby Evropa konečně mluvila o sobě (jeho cílem nebylo šokovat). Ale Čechů se to dotýká, když je někdo ironizuje (možná to Bulhaři mají stejně, možná se jim to jen nelíbí), přitom ale je naší specialitou ironizovat, co jde. Slyšel jsem, že např. když se Itala zeptáte, fotbal u nich skutečně má ten erotický (sexuální?) podtext a oni to v tom cítí, věřím, že jsou tam ty stereotypy vybrány dobře...
Myslím, že dokud se politici "neodbrandují", nebudou schopni udělat nic, co bychom brali. Jedině, že by v jejich prospěch něco tvořil sám lid. Možná více pull a méně push...?:) http://herd.typepad.com/files/bentleyearlsadmap.pdf

The comments to this entry are closed.