« Nejlepší hudba roku 2008 byla... na last.fm | Main | Lesk a bída normální distribuce »

16/12/2008

Značka, která křičí o pomoc

Pamatujeme si ji skoro všichni. Slogan "You know when you've been Tango'd" nás provázel zlatou érou devadesátých let na MTV v sérii bláznivých televizních reklam, jež se staly kultovními. Ano, řeč je o značce Tango, britské FMCG ikoně, jež do roku 1990 nikoho nevzrušovala a byla pouze jednou z řady nudných nealko pití. 460325 To se změnilo v devadesátých letech díky sérii bizarních televizních reklam pocházejících z dílny agentury HHCL, která neuvěřitelně zarezonovala britským i evropským trhem (ano, námi kterým bylo v té době sladkých náct) a přestože pití samotné žádnou zvláštní změnou ani inovací neprošlo, stala se značka Tango díky reklamě ve velmi krátké době známou, milovanou a obdivovanou ikonou své doby.

Ovšem časy se mění. Nové století s sebou přineslo příklon ke zdraví a zdravému životnímu stylu, kam koncept vysoko kalorické limonády nějak nezapadl. Tehdejší náctiletí dospěli a logicky odešli od náctileté značky, které se ovšem mezitím nepodařilo podchytit novou generaci spotřebitelů. A tak se stalo to, že značka začala pomalu mizet z britských regálů.
Výrobní společnost Britvic se rozhodla tento trend zvrátit revolucí. Právě v těchto dnes uvádí na trh kampaň "SAVE TANGO" - zachraňte Tango, která má vpravdě revoluční nádech, ovšem jaksi jí chybí podhoubí, na kterém by mohla vzklíčit. Záchranu této značky si totiž přeje především její výrobce (což je logické), ovšem bohužel bez větší odezvy ve společnosti. V marketingu Britvic se zřejmě inspirovali dnes už klasickou marketingovou case study, kdy v Americe změnili tradiční recepturu Coca Coly a uvedli na trh inovaci, o kterou nikdo nestál. Následné davy v ulicích s transparenty "We want our old Coke back" zřejmě stály místo manažery inovací, ale ukázaly především to, že se značkou - Lovemarkem není radno si zahrávat.

Obávám se, že Tango podobného efektu nedosáhne a že jsme pouze svědky záblesku bývalé hvězdy před jejím zhroucením. Z celé kampaně totiž spíš než nakažlivé revoluční nadšení čpí zoufalé volání o pomoc. Britové všech zemí Commonwealthu, spojte se! Prosím, nenechte nás padnout!

Picture 6 Picture 4 Picture 5

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e20105367808cf970c

Listed below are links to weblogs that reference Značka, která křičí o pomoc:

Comments

The comments to this entry are closed.