« Lesk a bída normální distribuce | Main | American Beauty »

26/12/2008

Třetí pilulka

"Pro marketéry je dnes lepší číst Žižeka než Kotlera -to je jasný:)," říká Tomáš Hrivnák v komentáři k minulému příspěvku. 

A jasný to je, Žižeka potřebujeme, poněvadž potřebujeme třetí pilulku:

Morpheus nabízí Neovi dvě pilulky, jako vstupenky do dvou světů. Červená pilulka je brána do reality za hranicí iluze a druhá, modrá, znamená návrat do iluzorního ale bezpečného světa. Žížek chce třetí pilulku: "Co je třetí pilulka? Rozhodně to není žádná transcendentální pilulka, která nám umožní nějakou umělou a fast foodovou náboženskou zkušenost...je to pilulka, která mi umožní vnímat ne realitu za iluzí, ale realitu v iluzi samotné..."

Fikce je skutečnější než realita za hranicí iluze. Realita za hranicí iluze má jenom málo společného s tím, jak jdeme dnem od rána do večera, jak se oblékáme, jíme, nakupujeme a jak toužíme. Toužit nás učí filmy, TV a reklama.  

Kde najít třetí pilulku? Jen těžko v knihovničce publikací vydaných nakladatelstvím Grada. Žížek sám je silná třetí pilulka.  "Elvis kulturních studií", skutečný filozof dneška, šílenec, marxista a manýrista, který nenudí:  "My God, I'm thinking like Melanie now! You know what I'm thinking? I want to fuck Mitch..." A ten nádhernej, východoevropskej přízvuk - "aj vant d féérrrd pyl". 

Zizek


TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e20105369d651c970c

Listed below are links to weblogs that reference Třetí pilulka:

Comments

S tím Kotlerem je to hluboká pravda. Lidská mysl nefunguje na základě racionálních mechanických principů newtonovského světa (Kotler), ale jako projekce chování kvantového světa, položená na energii ovlivňované časoprostorem (informacemi). Humanitní obory to stále nedokázaly uchopit (naštěstí medicína, chemie, fyzika, již s touto skutečností pracovat umí). Jestli je to ze strachu anebo z pohodlnosti, že by se musely marketingové teorie přepracovat a od základu změnit je otázkou.

Velmi krásně uchopitelně a na základě příkladů chování a vývoje přírodních systémů tedy i člověka a jeho mysli to vysvětluje DANIEL C. DENNETT v knize „DRUHY MYSLÍ k pochopení vědomí“.

Osobně věřím, že uchopení principů popsaných v této knize, se co nejdříve stane alfou a omegou při vzdělávání marketérů. (Posunutí tohoto oboru z iluze do reality chování všech přírodních systémů, tedy i člověka)

Tento posun čeká i psychology, sociology, ale to bude trvat ještě dlouho. Především je k tomu nic nenutí, snad jen vnitřní nespokojenost že jejich nepřesná diagnostika neodpovídá skutečnému chování pozorovanému v empirii života.

Naštěstí marketing má tu výhodu, že je do pokroku tlačen prodejními čísly, a tak má mnohem větší šanci, na svůj vlastní rychlý evolučně revoluční vývoj.

Díky za Žížeka, je fakt bomba :-)

A ta myšlenka...realita v iluzi samotné...Toužit nás učí filmy, TV a reklama...přemýšlím, jak se to prolíná a co z toho je ještě marketing a co už filozofie ;-)

btw. komentář mi připomněl jeden post Johnnieho Moora: http://www.johnniemoore.com/blog/archives/002126.php

The comments to this entry are closed.