« Nemyslíš, zaplatíš II | Main | Značka, která křičí o pomoc »

10/12/2008

Nejlepší hudba roku 2008 byla... na last.fm

Hlasování o nejlepších interpretech, skupinách roku, nejprodávanějších deskách roku apod. už není doménou prezídia hudebních cen jako je slavná Grammy, případně její regionální více či méně úspěšné napodobeniny. Koneckonců náš Anděl má od dob svého uvedení sestupnou tendenci a jeho vnímaná hodnota se dnes prakticky blíží nule. Hudba se přesunula z pevných nosičů na internet. Last fm logo Hudební průmysl přišel o léta zuby nehty bráněný monopol. A s ním také o zisky a vliv. Hudba se stala svobodně šířitelným a přístupným zbožím až do té míry, že se za ni dnes nikomu moc nechce platit. I průměrně e-gramotný uživatel si už dnes totiž umí cokoli stáhnout a případně šířit zdarma. Internet se vyvíjí závratnou rychlostí a přináší s sebou netušené nové možnosti. Sociální síť last.fm asi znáte. Je to revoluce v poslouchání a šíření hudby. Picture 8 Zadáte jméno interpreta nebo stylu a přehrávač vám začne vybírat podobné interprety na základě tzv. tagů - což je označení stylu a žánru ostatními uživateli. Totálně spolutvorbová záležitost o které se dnes v hudebním průmyslu mluví s velkým respektem. Sám jsem byl překvapen do jakých detailů to funguje i v případě českého prostředí. Prakticky denním uživatelem jsem někdy od poloviny tohoto roku a k dnešnímu dni mám nějakých 43 tis. přehraných skladeb. Stažený software last.fm se umí spojit s vaším nativním přehrávačem (v mém případě je to iTunes) a pomocí tzv. scrobblingu přenášet data na centrální web last.fm, kde se hromadí informace o tom co a jak často posloucháte. A nejen to. Online vidíte vaše přátele (a oni vás) a můžete se vzájemně napojit na svůj hudební kanál. Každý uživatel totiž vytvoří individuální virtuální radio stanici a může tak po internetu vysílat pro ostatní. Tagovat samozřejmě můžete svou vlastní hudbu jakož i hudbu vašich přátel. Vše je samozřejmě propojeno s ostatními sociálními sítěmi jako je např. Facebook.

Picture 3 No a poslední novinka na last.fm? Žebříček nejlepší hudby v roce 2008 na základě scrobblingu - tedy kumulace skutečných dat od skutečných lidí o tom co skutečně a průběžně poslouchají během celého roku (kam se hrabe NOVA se svými people-metry). Nikdo nemusí o ničem hlasovat, všechno se děje automaticky během roku a na konci vám vypadnou nejlepší interpreti, deska a písnička roku jedním klikem. Nic se nedá falšovat, nic se nedá uplácet. Tohle je budoucnost hudebního průmyslu a hudby jako takové. A deska roku mi fakt udělala radost! Picture 2

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e2010536583de1970c

Listed below are links to weblogs that reference Nejlepší hudba roku 2008 byla... na last.fm:

Comments

Last.fm je super, jenom bych nezamenoval termin "nejlepsi" s "nejvic nascrobblovanym".

Dovolil by som si poupravit jednu drobnost a to, ze "Similar artists radio" funguje na zaklade pocuvanosti. Tagy su sice pekna vec, ale velmi derava co do spolahlivosti (malokto taguje skladby, umelcov, albumy, ... a casto su tam dost velke blbosti). Citujem:

The list of artists which you may see on an artist page as being "similar" is based exactly on our user's listening habits. If a lot of users listen to Artist X, but also Artist Y and Z - Y and Z artists will become similar to X.

With a few added constants and other functions thrown into the equation to help make it more accurate, you'll find that's how Similar Artists are made.

The comments to this entry are closed.