« Kolik Čechů je na Facebooku? | Main | Češi a elektro-odpad »

03/11/2008

Největší, nejdražší a neviditelná kampaň

Když jsem před časem uveřejnil post Dva milióny za mrtvolu o velkolepé (a bohužel taky zbytečné) kampani Ministerstva dopravy, netušil jsem jak blízko jsem pravdě. Kampaň skvěle vystihuje její název: Nemyslíš, zaplatíš. Ano, daňový poplatníku, je tomu skutečně tak. Pár lidí se v komentářích ohradilo a psalo, že to za těch pár zachráněných životů stojí. Podle policejního psychologa by mohla kampaň po vzoru svých západních předchůdkyň zachránit 60-75 lidí ročně, odtud tedy dva milióny za mrtvolu. Pokud by fungovala, musím podotknout. Odhlédneme li od faktu, že by se za poloviční peníze dala pořídit daleko lépe fungující spolutvorbová záležitost, organizátorům se to celé vymklo tak nějak z ruky. Podívejte se, co o tom v LN říká enfant terrible českého filmu a tvůrce spotů Filip Renč:

Je to vůbec nejdražší kampaň v historii ministerstva dopravy. Jenže zároveň je také „neviditelná“. Alespoň tak se vyjádřil její spolutvůrce režisér Filip Renč a reklamní experti. Kampaň Nemyslíš, zaplatíš za 150 milionů měla být doslova všude. V televizi, na ulicích, na internetu. Nic takového se ale měsíc po prvním odvysílání drastických spotů neděje.
„Nelíbí se mi, jak je neviditelná,“ kritizuje Renč. „Mělo by se to zásadním způsobem zlepšit, aby kampaň byla skutečně kampaní. Ta má být úderná, silná, a ne roztažená do dvou let. Proto budeme mít poradu, jak celý projekt zintenzivnit,“ prozradil. Režisérovi se totiž nelíbí způsob, jak je kampaň vedena. A v čem je hlavní problém? Projekt je naplánován na dva a čtvrt roku, a nedokáže se proto vyrovnat kratším, ale údernějším kampaním. Potvrzují to i reklamní experti. „Když si vezmete kampaň na české předsednictví EU, tak ta byla opravdu všude,“ srovnává reklamní analytik Štěpán Wolde. „Ve srovnání s ní jsou klipy s dopravní tematikou prakticky neviditelné.“ Ministerstvo dopravy si ale stojí za svým. „Kampaň nelze hodnotit po měsíci, trvá dva a čtvrt roku. Když si vezmeme říjnové statistiky nehod, jsou velmi pozitivní. Pokud tedy chceme udělat hodnocení za říjen, tak kampaň účinkuje,“ říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.
MTR263ffb_tit3bilb1
P.S. K tomu mohu dodat pouze: Statistika nuda je, má však cenné údaje. Neklesejte na mysli, ona vám to vyčíslí...
P.P.S. Přečtěte si článek Na Dušičky zahynulo na silnicích jedenáct lidí aneb že by hodnocení za listopad nezafungovalo???

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e2010535d3abc1970c

Listed below are links to weblogs that reference Největší, nejdražší a neviditelná kampaň:

Comments

Tak tak... Po vzoru svých západních předchůdkyň by měla taky "vypadat"...

http://www.youtube.com/watch?v=HVzsMXTPop0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=KygP9pU_Rro

Díky. Nechtěl jsem přidávat koment k prvnímu článku, protože jedinou reakcí byl nějaký robert, který se ohradil způsobem "potrefená husa". Nicméně hodnocení pana mluvčího ministerstva dopravy je absolutně mimo mísu. Cukrovarnickou (a z mého pohledu zbytečnou) kampaň vidím téměř každý den, zatímco tuto, velmi důležitou a potřebnou, jsem ještě nezaregistroval. Nemluvě o exekuci OOH, která je spíš ve stylu "don't worry, be happy". Ve srovnání s prvním z výše uvedených spotů je to neškodný čajíček. Ale byla hlavním cílem opravdu účinná kampaň, nebo jenom čárka v sešitku povinných aktivit?

The comments to this entry are closed.