« Blbá reklama na deník Sport | Main | Zajímavý průzkum »

09/10/2008

Trhliny v Hypo Real (itě)

Hypo Real má velké potíže. Hypo real je jedna konkrétní instituce, která ale pěkně označuje hypo-realitu a hyper-realitu, ve které žijeme. V hyper-realitě jsou peníze lehké jako myšlenka; dominuje zde ironie (namísto ideologie, která je mrtvá), vše je globálně propojeno a pár lidí se tu směje, protože má (zatím) ty správné informace. Tahle hyper-realita má potíže. Zdá se, že se páře ve švech.

Ideologie samozřejmě mrtvá není, pokud člověk chápe ideologii jako systém reprezentací,  jejichž pomocí se ti, co jsou u moci, snaží ostatním vnutit určité čtení světa. Kdo by měl vědět líp, že ideologie hypo-reality mrtvá není, než vy a já, co točíme klikou flašinetu, ze kterého létají vitální, nesmrtelní dědkové a báby, co se napili džusu a roupama vyhazují vnoučata do vzduchu atakdále - jo, a taky z něj lítají šťastné páry, které se právě přenášejí přes práh nového bytu nebo dokonce baráku, protože mají hyper a super výhodnou hypotéku...a tady začíná flašinet lehce drhnout.

Hyperreality

Flašinet naštěstí drhne jen v USA, Velké Británii, Japonsku, Jižní Americe, Německu, Francii atd. V Česku mají Topolánek, Kalousek, Čunek apod. situaci pod kontrolou - bez ironie, protože v Česku je hyper-realita tenká jako pavučinka a my jsme (vždy) připraveni na pád světa iluzí, který u nás (z valné části díky mechanické reklamě, která oslavuje průměrné výrobky a ignoruje lidi-zákazníky) nikdy pořádně nezapustil kořeny a nikdy nám nepřirostl k srdci.

Eco_3

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e201053563c033970b

Listed below are links to weblogs that reference Trhliny v Hypo Real (itě):

Comments

hm ano, zadlužovat se bylo nečeské, financovat bydlení úvěrem se zdálo bez známého důvodu žahavé
oprávněně, v podvědomí národní paměti nevymizely minulá kolečka majetkových monstrkrádeží ala pád na burzách všeho druhu, měnových reforem a dalších jen jinak pojmenovaných vykořisťování málo mocných těmi více mocnými.
Těm kdo, při bourání zdí před necelými 20 lety, volali nezapomeňte proč a proti čemu ji kdysi stavěli. Proti tomuhle, aby se "něco" už neopakovalo. Neudělali jsme nic.

Díky, skvělý post. Moc díky.

The comments to this entry are closed.