« What the FXXX!? | Main | Shift happens... »

05/10/2008

Přišel jsem, viděl jsem, zajásal jsem

SpottedByLocals.com je název internetového projektu, který je ve velkém postaven na principu PerfectCrowd (proto si jej troufám zde představit). Tak jak jsme se bavili s Jaroslavem před nějakou dobou ve zde ( :) ) zmíněné kavárně Globe.

SpottedByLocals.com obrací celý koncept "tourguides" a Lonely Planets etc. vzhůru nohama. Drtivá většina těchto "guide" knih a především "guide" serverů je postavena na následujícím principu:

Turistu z USA, říkejme mu Frank, odchytí v Amsterdamu na nádraží chlapík, říkejme mu Mehta. a dá mu leták inzerující Coffee Shop "zaručeně nejoblíbenější všemi rodilými Amsterdamčany, kde každý je štamgast"... Frank se chytí a poté začne rozhlašovat (blogovat etc.), že onen Coffee Shop je fakt nejlepší. Přitom byl plný turistů a z domáckých tam nebyl nikdo. Těžko můžeme vyčítat něco Mehtovi (za plnění svých povinností) nebo Frankovi (protože za víkend neměl šanci vidět něco jiného).

Ano, je to přehnaný příklad. Na druhou stranu snad každý se někdy nechal nachytat na zaručeně "typicky domácké místo s obvyklou cenou za cokoliv", když hledal nějaké příjemné útulné místo jako z filmu. Není to asi klasické zklamání, ale zkrátka člověk čeká něco jiného - najít totiž turisticky aktivní místa není nic těžkého.

SpottedByLocals.com vyhledává obyvatele jednotlivých měst, kteří v daném městě žijí minimálně 5 let. Tito lidé následně píší o tom "svém" městě a o místech, která milují nebo jen mají rádi. Netýká se to jen restaurací, hospod, výstav a parků, ale třeba i vašeho oblíbeného "cornerstoru" etc., zkrátka fantazii se meze nekladou.

Snaží se umožnit i lidem, kteří jedou do nového místa jen na chvilku, aby prožili zážitky, které jinak můžou zažít jen náhodou anebo s průvodcem, který město zná a chce jim dané místo ukázat. Zkrátka je to jakási nástavba vašich bedekrů.

Proč se mi projekt tak strašně moc líbí, fandím mu a participuji na něm? Je to podle mne skvělé využití webu 2.0, experience designu i jakého si Perfect Crowdu. Pevně věřím, že to bude úspěšný koncept, který každý z nás při cestách po Evropě využije.

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e2010534a4c306970b

Listed below are links to weblogs that reference Přišel jsem, viděl jsem, zajásal jsem:

Comments

jo, kdybych tak měl peníze, tak už v česku máme locals for locals wikiprojekt
škoda, že tam není hague, moje (časově) nejbližší destinace

Hehe, jojo to by urcite mel take smysl, na druhou stranu ono toto v zasade funguje dtto, byt to asi neni primarni komunita pro kterou je to delane.

Haag by mel snad casem byt. Ptal jsem se na to, protoze jej osobne povazuji za nejkrasnejsi mesto Nizozemi (a myslim, ze jsem jich par videl). Zakladatele ziji v Amsterdamu, takze zatim plni mesta podle nejakych kriterii. Amsterdam dostal prednost pred Haagem. Nicmene jsem hodne za Haag lobboval, tak snad brzy :)

The comments to this entry are closed.