« Prostě Cool! | Main | Drobné laskavosti a konference Esomar »

06/07/2008

Hudba rozpuštěná a vypuštěná

Na konci minulého roku jsme s Mattem Hartem spolupracovali na projektu pro Sony BMG v Londýně - projektu, který se týkal uvedení na trh nového alba jedné docela známé zpěvačky. Všichni víme, že hudební průmysl prochází těžkou krizí: zatímco se ještě  před pár lety prodalo  kolem 20miliónů cédéček této zpěvačky, letos budou  v Sony BMG rádi, když  prodají alespoň polovinu (a to i s vysokorozpočtovou marketingovou podporou).

Cédéčka patří minulosti.  Patří budoucnost prodeji muziky online? Možná, ale určitě ne za ceny, na které je hudební průmysl zvyklý.  Cédéčka si kupujeme hlavně jako dárek, k vánocům nebo k narozeninám. Když člověk balíček s cédéčkem pod stromečkem nahmatá, tak hned ví, že drží v ruce opravdový, tvrdý dárek (žádné ponožky).  Jakmile se balíček (fyzický artefakt) rozpustí online - a to i oficiální cestou, např. i-Tunes - je z hudby komodita, kterou nemá (velkou) cenu dávat jako dárek. A když hudba ztrácí cenu, pak není velký zločin stáhnout si ji z LimeWire (a začít stahovat více jednotlivé písničky a méně kompletní alba a tím hudebnímu průmyslu zasadit další ránu).

Tady je několik informací ze studie, kterou jsme pro Sony BMG dělali a které, zdá se, potvrzují to, že i placené stahování  hudby online vede k její komoditizaci (pomocí globálních online panelů jsme se začátkem prosince 2007 ptali žen v GB, USA a Austrálii na způsoby, kterým kupují a konzumují hudbu a na to, jak vnímají zpěvačku,  o které už byla řeč):

Tady je ještě prezentace od Dava Chase a několik možných, vzájemně se nevylučujících scénářů, pokud jde o budoucnost hudebního průmyslu, například:

  • spojení zpěváků/kapel a značek (viz. Madona a Sunsilk)
  • "Freemium" - cesta, kterou se vydali např. Radiohead
  • nové distribuční kanály (a nové "labely") - noviny, časopisy, Starbucks...

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e200e5538af5668833

Listed below are links to weblogs that reference Hudba rozpuštěná a vypuštěná:

Comments

Díky, opět inspirativní. Škoda, že tak málo lidí v Česku tyhle globální změny vnímá :-(

Nicméně hudba jako dárek podle mého názoru úplně vyčerpaná není, pouze se místo nosiče může spíš darovat obsah, případně jiná spojená hodnota - třeba věnování skladby od tvůrce nebo personalizace textu, resp. nosiče.

Zdravím Viktore. "Freemium" může být jedním ze způsobů, kterým lze z hudby vytvořit zajímavý dárek - viz. Radiohead - nabídli album In Rainbows ke stažení za cenu, kterou si určí posluchači (ti zaplatili za album v průměru £2) a tím dostali album k co nejširší posluchačské základně. Skutečným fanouškům pak nabízí prémiové balení In Rainbows s plakátem, LP atd. za £40. Čím širší je posluchačská základna, tím bude zákonitě víc lidí, kteří si koupí dárkové balení. Princip "Freemium" platí i jinde, např. Skype.

The comments to this entry are closed.