« O zasévání pochybností | Main | Konec Sales Promotions v Čechách »

15/06/2008

Obrázky, slova a špatné problémy

Jay Leno kdysi řekl,  že je podivuhodné, jak všechno to důležité, co se stalo včera ve světě, má opakující se tendenci naplnit přesně 20  stránek dnešních novin. Podobně je tomu s reporty z výzkumných projektů.  Všechno,  co ze sebe respondenti vysoukali a moderátor/výzkumník pak přežvýkal, má tendenci zaplnit 60-80 slidů powerpointových prezentacích. Výzkumné agentury věří, že pokud klient dostane slidů méně, bude se cítit ošizen - stejně ošizen, jako kdyby ráno od trafikanta dostal jen část novin nebo jako kdyby ho na váze ošidil řezník nebo zelinář.  80 slidů pak pravidelně vede k dvouhodinové prezentaci a k diskusi o problémech, které za chvíli začnou mít jen málo společného s tím,  že potřebujete prodat víc piva nebo mýdla.  Nejde jen o to, že pro všechny problémy existují správná a špatná řešení, ale hlavně o to, že existují špatné problémy.  Každý zbytečný slide je koledováním si o špatný problém.

Můj kamarád-planner v Londýně mi poslal tyhle 2 obrázky.  Nejde vůbec o výsledek nějaké nové a převratné výzkumné techniky.  Jde o klasické cvičení z kvalitativního výzkumu, kterému se říká "brand planets" a ve kterém mají respondenti za úkol představit si, že se značka X stane planetou (tj. "Jaká planeta by to byla - kolik a jací lidé by tam žili, co by ti lidé asi dělali" apod.).

Tady jsou dvě planety značek rychlého občerstvení. Pokud jste klient/reklamní agentura, která má na starosti smažená kuřata, nestačí vám podívat se na tyhle dvě planety a pak jít a udělat to, co je třeba udělat? Potřebujete ještě,  aby vás někdo - kdo neví vůbec nic o tom,  jak funguje váš byznys - zaplavoval slovy a špatnými problémy ?

Planetamcdonald_2 

Planetakfc

TrackBack

TrackBack URL for this entry:
https://www.typepad.com/services/trackback/6a00d83452ea9d69e200e5536ef7108834

Listed below are links to weblogs that reference Obrázky, slova a špatné problémy:

Comments

Hezké koláže :-) Jenomže u nás schází klienti, kteří by měli v hlavě žárovku - většina z nich by se opravdu cítila ošizena. Radši tři kila vepřových žebírek (to nevadí, že většina jsou kosti a sádlo...) než 300g hovězí panenky. A taky to chce agenturu s guľami, jak by řekl nejmenovaný premiér :-)

moodboard.
z čích odpovědí vznikly obrázky a za jakým cílem?
málokdy lze text obejít. stručnost a výstižnost je výsada králů a těch nikdy nebylo více než lidu. bohužel.

Rikam si, ktery fast food si vyzkum zadal. Pokud KFC, tak maji problem..a opravdu uz dalsich slidu neni treba.

Ten fast food příklad je záměrný extrém. Úplně beze slov se to většinou neobejde.

The comments to this entry are closed.