O bankách inspirovaných klienty
Čekal jsem minulý týden na pobočce jedné banky v Praze. Přede mnou byla u přepážky paní ve středním věku, které úřednice netrpělivě a jazykem plným žargonu vysvětlovala, kolik zaplatí měsíčně za to, že ji banka povede běžný účet. Paní-klientka jenom kývala hlavou a určitě se bála na cokoli zeptat, i když té bankovní úřednici nemohla rozumět.
Čím více se budou banky snažit v reklamních sděleních o posun od budování image k navazování vztahu se zákazníkem a oslavu zákazníka, tím víc bude s touto snahou kontrastovat realita při skutečném jednání s klienty. Čím horší to skutečné jednání bude - zbytečné poplatky, snižování úroků na běžných účtech bez toho, aby to banka oznámila klientům, fronty na pobočkách a neochota bankovních úředníků - tím více bude snaha o "vztah" a oslavu zákazníka znít nejapně a podbízivě.
Kteří klienti to byli, co "inspirovali" české banky k tomu, aby svým klientům strhávali peníze za to, že si vyberou hotovost z bankomatu konkureční banky? V Anglii by se banky tímhle způsobem chovat nemohly:
Jen ztěží ale můžeme banky k něčemu skutečně inspirovat, když o tom, jak banky fungují, téměř nic nevíme. Z výzkumu, který nedávno proběhl v Anglii, vyplynulo, že většina lidí přesně neví, jak fungují kreditní karty. Myslím, že to v Česku lepší nebude.
Banka Natwest zahájila před několika měsíci v Anglii kampaň propagující její program MoneySense. Program MoneySense si klade za cíl vzdělávat lidi v oblasti bankovnictví a pomoct nám uspořádat si naše finanční záležitosti.
"Většina z nás stráví delší čas přemýšlením o tom, jakou si dáme kávu, než plánováním našich financí," říká Natwest.
Ne každé bance se ale vzdělaný klient bude líbit. Zvlášť ne bance, která mu vesele účtuje zbytečné poplatky. Taková banka bude klienta místo vzdělávání raději stavět na piedestal, klanět a podbízet se mu - tedy pouze v reklamě.
Díky za příspěvek. Natwest je banka, která se nebojí experimentovat a pootevřít dveře - před několika lety jsem přeložil nějaké anglické knihy pro podnikatele (Hospodaření malého podniku), které byly touto bankou podporovány a ukazovaly podnikatelům, že se bankovních úředníků není potřeba bát, že pouze prodávají produkt, jako kdokoliv jiný.
Na podobném programu, i když trochu širším, pracujeme v nadačním fondu Arnošt (http://www.sysel-arnost.cz) a Sdružení obrany spotřebitelů (http://www.spotrebitele.info) již několik let. Primárně bude určen pro děti na ZŠ a SŠ.
Nicméně už i teď již fungují minimálně dva české portály věnované této problematice - http://www.dolceta.eu/ceska-republika/index.php a http://www.financnivzdelavani.cz/
Posted by: Viktor Vojtko | 16/05/2008 at 09:21
Díky za odkazy - sysel Arnost je zajímavý projekt - využívají ho děti, tj. asi hlavně školy?
Financnivzdelavani.cz vypadá víc jako projekt, který někdo udělal proto, že to dobře vypadá a míň proto, aby lidem pomohl poradit si s financemi (aspoň mě se to zdá nepřehledné a didaktické).
Posted by: Jaroslav Cír | 22/05/2008 at 17:32
Financnivzdelavani.cz je myslím projekt Bankovní asociace, která zastupuje zájmy bank. Takže je to trošku proto, aby banky ukázaly, že něco dělají :-)
Sysel Arnošt je primárně zaměřen na děti a školy. Ale zatím to hlavně táhneme jako skupinka nadšenců (rodičů, ekonomů apod.), přičemž nejsme nikým z finančních institucí podporováni. Konečně letos to několikaleté úsilí začíná nést nějaké ovoce.
Posted by: Viktor Vojtko | 23/05/2008 at 10:36