Jak si v 21. století zachovat zdravý rozum
Za posledních pět let jsem udělal maximum možných opatření proto, abych si zachoval zdravý rozum. Vyhodil jsem televizi a pořídil si digitální plně ovladatelný tv tuner do svého počítače. Na internetu prohlížím tv program a prostřednictvím sms se nechávám dopředu upozorňovat na vybrané pořady. Dodržuji sám se sebou dohodu, že nepřekročím víc jak 5 hodin televizní konzumace týdně. Nečtu papírové noviny. Přišlo mi, že 90% obsahu je stejně balast a podstatné informace najdu na internetu - nejlépe na nezávislém google news (samozřejmě v češtině). Pokud to jde, vyhýbám se nákupním centrům. Dokážou mi neskutečně vysát energii. Oblečení nakupuji přes internet, nejraději v obchodě Abercrombie & Fitch v New Yorku. Zásilka vždycky dorazí tak do týdne. Co neseženu tam, dokoupím na aukro.cz nebo ebay.com. Potraviny kupuji v sámošce na Letenském náměstí (bývala to Delvita, teď je to myslím Billa) a zbytek pořídím v okolních specializovaných obchodech na sýry, maso apod. Důrazně se vyhýbám veškerým rádiím, které se rozhodly nás ubavit k smrti. Volím mezi Radio 1, Čro 3 a BBC. Pokud na mě v rámci tohoto výběru přece jen odněkud vykřikne reklamní blok, okamžitě ladím na další ze dvou zbývajících radio stanic. Nečtu společenské, ani lifestylové časopisy. Kupuji pravidelně pouze Reflex a Respekt a tajně doufám, že ani jeden z nich do této mediální kategorie nespadá.
Po těch letech by se dalo říct, že se mi z mého života téměř podařilo eliminovat dosah reklamy, šířené prostřednictvím klasických médií. Občas jsem sice za exota, protože netuším, kdo s kým právě souloží ve vile Vyvolených a kdo je právě nejlépe placeným moderátorem, případně jak se jmenuje ta slovenská herečka, kvůli které opustil ten a ten svou rodinu. S tím jsem se už nicméně naučil žít. Má to totiž i nesporné výhody. Klidnější mysl a častější zapojení mozkových okruhů, vedoucích k osobnímu nepodmíněnému štěstí jednotlivce. Zjistil jsem taky jednu zajímavou věc. Týká se míry odolnosti, s jakou mé okolí přistupuje ke konzumaci výše zmíněných mediálních kanálů. Stalo se mi nedávno při jízdě autem, kdy měl kolega puštěnu jednu z těch nekonečně optimistických radio stanic, že už jsem to po několika minutách nesnesitelného tlaku dál psychicky nevydržel a zařval na něj, ať tu sračku vypne nebo alespoň ztlumí tak, aby se tu dalo být! S údivem a téměř omluvně pronesl, že vůbec nevnímá co tam dávají a má to jen jako zvukovou kulisu. Ano, lidé se naučili velmi výrazně filtrovat. Natolik výrazně, že jsou schopni snést konstatní proud homogenní masy info zábavy v podobě zpráv, drbů, keců, hudby bez melodie a textu a samozřejmě i reklamních bloků. To celé, aniž by to na nich zanechalo jakékoliv hlubší poškození. To samozřejmě platí i pro ostatní mediální kanály a v této souvislosti mě napadá věta, kterou pronesl vizionář pan Burnett v ještě zlaté éře klasické reklamy, totiž že její největší nebezpečí nespočívá v tom, že by vás mohla klamat, nýbrž v tom, že by vás mohla unudit k smrti.
A proč jsem si dnes vlastně sedl a sepsal tenhle sloupek? Protože i přes vysoce účinné osobní filtry se ke mně občas dostane nějaké to reklamní zvolání. A když na mě před chvílí vykoukl holohlavý pán Mountfield (nic proti holohlavým, sám jsem jedním z nich), tak to už jsem vyprskl smíchy. Fakt mě dostal. Zoufalostí, grafikou, old fashion bannerem, prostě vším.
To, že tato reklama zřejmě skvěle funguje a Mountfield je leadrem trhu se zahradní technikou s tím nemá co dočinění. Nehodnotím v žádném případě, je li ta kampaň dobře nebo špatně a vím, že českému spotřebiteli potrvá ještě léta, než budeme moct nasadit vysoce umělecky pojatého např. Filipa Topola, expresivně recitujícího z katalogu Mountfield, jako to udělal Hornbach s legendárním Blixou Bargeldem v Německu.
Původně jsem chtěl tento sloupek pojmenovat "Konec klasické reklamy" a právě na příkladu pana Mountfielda ukázat podbízivou lacinost a zoufalou snahu zaujmout totálně přesycené a téměř znecitlivělé spotřebitele. Nakonec jsem si ovšem uvědomil, že i pan Mountfield udělal posun a od Bédi "máš to zadarmo" urazil vlastně docela pořádný kus cesty.
S tím Blixou mi to přijde navíc hezky symblolické. Jeho Einsturzende Neubauten totiž patří mezi průkopníky nových byznys modelů v hudbě, dávno před Radiohead aspol. Kdo by to byl řek u takovýho industriálního aristokrata ;) U nás se o tom docela ví (protože sem relativně často jezděj), ve světě už tolik ne.
Posted by: Pavel Neuman | 31/01/2008 at 01:13
Blixa vážně pobavil, víc se mi ale líbilo video s schmutzwassertauchpumpe. Při čtení prvního odstavce přemýšlím, kolik nás takových nespotřebních klonů již po světě běhá.
Posted by: Fred | 31/01/2008 at 20:32
Pěkně napsané. Souhlasím 100%, že je potřeba eliminovat ten balast, co se na nás valí ze všech stran, jinak hrozí právě ta "tupost", co vidíme u většiny těch lidí, co žijí televizí, nakupováním v super/hyper a skáčou na ty nejhloupější reklamy.
Ať se daří!
Posted by: Cayman | 02/04/2008 at 07:57
Vtipné... Zvláště, když si člověk přeloží umělcovo (občanské? umělecké?) příjmení... Do reklamy jako vyšité...
Posted by: ATL/BTL | 06/04/2008 at 21:06
Souhlas, pěkně si to napsal. Já tak rok dva třeba nekoukám na zprávy v TV a i čtení novin a zpráv jsem dost omezil a zjistil jsem, že mi to vůbec neschází. Navíc novináři to dost často přehání a zbytečně plaší a čím víc mrtvol tím podle nich zajímavější zpráva.
Posted by: Pumik | 13/07/2008 at 11:38
vite co bych udelal ja clovekovi, ktery by me sedl do auta a zacal rikat, "ať tu sračku vypnu nebo alespoň ztlumím tak, aby se tu dalo být!" ??
takoveho cloveka bych z fleku vyhodil na chodnik se slovy, ze nebudu okamzite ladit na Radio1, jen ciste proto aby hrala "jednicka" a ze cestou muze vyuzit cas a cerstvy vzduch ke stradani strategii, jak se branit reklamam a optimistickym stanicim. ja totiz ziju i jinak, ne jen intosskymi souboji a je to mnohem a mnohem lepsi....
Posted by: radio rubi | 19/07/2008 at 15:44